Sprievodca antiparazitikami pre psov: Je lepší obojok, spot-on alebo tableta?

Bezedná miska
Sprievodca antiparazitikami pre psov: Je lepší obojok, spot-on alebo tableta?

Parazity, či už vnútorné alebo vonkajšie, predstavujú hrozbu pre zdravie a pohodu psa. V sprievodcovi sa zameriame na vonkajšie parazity, ako sú kliešte, blchy a komáre.


 

 

Že susedka nedá dopustiť na antiparazitný obojok alebo tabletu neznamená, že sa jedná o najlepšie riešenie aj pre vášho psa. Voľba vhodného antiparazitika pre psov závisí na individuálnych potrebách každého psa a vašom spoločnom životnom štýle.

„Prípravky odporúčam striedať, aby sme predišli rozvoju rezistencie parazitov na antiparazitiká,“ hovorí MVDr. Jana Radošovská na svojom instagramovom profile Elza radí.

Čo si pred zaobstaraním antiparazitika zodpovedať

Zaujímať vás bude najmä:
  • Vek a zdravotný stav psa: Pre šteňatá a menšie psy môžu byť niektoré antiparazitiká nevhodné. Rovnako tak môžu mať obmedzenia alergici a psíkovia so špecifickými problémami.
  • Spôsob života: Psy tráviace čas vonku potrebujú silnejšiu ochranu – o to viac, pokiaľ žijú na záhrade. Starostlivo zvažovať typ prípravku by ste mali tiež, ak máte vodomila, spreje a kvapky sa ľahko zmyjú a chlpáča prestanú chrániť.
  • Typ parazita: Zamyslite sa, pred čím všetkým chcete psa chrániť. Existujú prípravky so širokým spektrom účinku aj špecifické antiparazitiká proti kliešťom či blchám.

Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých antiparazitných prípravkov?


1. Antiparazitné obojky pre psov chránia najmä proti kliešťom

Obojky obsahujú repelentné látky, ktoré sa postupne uvoľňujú a rozprestierajú po srsti psa. Ide o jednoduché a rýchle riešenie, pes však musí mať obojok neustále na sebe. Nevýhodou môže byť, že pri hladení psa sa dostávate do kontaktu s účinnou látkou aj vy.

2.Spot-on prípravky pre psov vynikajú jednoduchou aplikáciou

Spot-on pre psov, čiže pipety, obsahujú insekticídy, ktoré sa po aplikácii na kožu psa vstrebávajú do krvného obehu. Aplikácia spravidla prebieha nakvapkaním medzi lopatky či na zátylok. Je potrebné častejšie aplikácie.

3.Tablety sú funkčné antiparazitickou pomôckou

Antiparazitné tablety obsahujú látky, ktoré sa cez tráviaci trakt vstrebávajú do krvi a po prisatí parazitmi zabíjajú.
Niektorí majitelia sa obávajú poškodenia organizmu psa, vedecké štúdie však tento mýtus vyvracajú.

4. Antiparazitné spreje pôsobia takmer okamžite

Spreje obsahujú repelentné látky, ktoré vonkajšie parazity odpudzujú. Účinnosť antiparazitných sprejov sa líši a na každého psa môže fungovať niečo iné. Spreje (a tiež antiparazitné šampóny, púdre či peny) je možné kombinovať s vyššie spomínanými prípravkami.

5.Prírodné antiparazitné prípravky pre psov

Medzi bežné repelentné látky v prírodných prípravkoch patria esenciálne oleje z eukalyptu, citronely, klinčekov či levandule. Antiparazitné prípravky pre psov si môžete tiež vyrobiť doma. Ide však skôr o doplnok a na účinnosť sa nemožno 100% spoľahnúť.

Neviete, ktorý typ antiparazitika je pre vášho maznáčika vhodný?
Pripravili sme pre vás sprievodcu výberom, kde okrem porovnania nájdete aj konkrétne tipy a rady.
Zdroje:
https://www.veterinanebusice.cz/poradna/antiparazitika-jak-vybrat-vhodnou-a-ucinnou-ochranu-pro-sveho-psa
https://veterinabrno.cz/1113-2/
https://www.uveterinarky.cz/tableta-spot-on-nebo-obojek/
https://www.uveterinarky.cz/pripravky-proti-vnejsim-parazitum-pro-psy-i-kocky/
https://www.pejskarium.cz/jak-vybrat-antiparazitika-pro-psy/