Ako pripraviť seba a psa na prvú výstavu?

Bezedná miska
Ako pripraviť seba a psa na prvú výstavu?

Snívate o tom, že sa so svojim štvornohým parťákom vydáte do sveta výstav? Prvá výstava môže byť vzrušujúcim aj stresujúcim zážitkom, zvlášť, keď ani jeden neviete, čo čakať. S trochou prípravy a pozitívnym prístupom si však deň užijete naplno.


Výstava je nielen miestom, kde predvediete svojho psa, ale aj udalosťou, kde stretnete množstvo nových známych, z ktorých sa možno časom stanú vaši priatelia. A aj tí najskúsenejší handleri, ku ktorým teraz možno vzhliadate, nejako začínali a keď sa ich spýtate, iste vám radi poradia.

Výcvik psa: Čo musí na výstavu vedieť

Kľúčom k úspechu na výstave je pohodový a sebavedomý pes, ktorý bude v pohode s daným prostredím aj manipuláciou, ako je napríklad ukázanie zubov. K tomu sa najlepšie dostanete pozitívnymi metódami výcviku a dostatočnou socializáciou na rôzne prostredia.

Pokiaľ si neviete rady, ako potrebné zručnosti naučiť, prihláste sa na lekcie handlingu, ktoré organizuje čím ďalej viac psích cvičísk. S prípravou na výstavu vám môže pomôcť aj chovateľ – predsa len, je to aj jeho vizitka.

Aké zručnosti treba psa naučiť?
  • predvedenie psa v pohybe
  • výstavný postoj
  • ukázanie zubov a zhryzu
  • u samcov kontrola semenníkov


TIP: Na výstavu sa najskôr choďte pozrieť. Na prostredí si tak navyknete vy aj pes a spoločne zistíte, čo od udalosti čakať.

Ako upraviť srsť psa na výstavu

Každé plemeno psa má svoj špecifický štandard srsti, na ktorý sa budete musieť pri príprave na výstavu zamerať. Niektoré plemená vyžadujú pravidelné strihanie a trimovanie, iné zase len kefovanie a česanie. Dôležité je, aby srsť psa bola čistá, zdravá a upravená podľa štandardu plemena.

Pokiaľ nie ste v úprave srsti zbehnutí, navštívte psí salón. Nie každý groomer (čiže „psí kaderník“) ale pozná štandardy všetkých plemien, choďte teda tam, kde sa na vaše plemeno zameriavajú a vypýtajte sa vopred na referencie.

Príprava na výstavu: Čo si so sebou zabaliť? 

  • doklady psa
  • výstavné vodítko a obojok
  • miesto na odpočinok pre psa
  • stolička pre vás
  • oblečenie a obuv

Obojok pre psa by mal byť tenký a elegantný, vyrobený z kvalitného materiálu a ladiaci s farbou srsti psa. Vodítko potom voľte tenké a nepružné, aby pes mohol predviesť svoj pohyb v kruhu. Ideálne kúpte špeciálne výstavné vodítko.

Pripravte si tiež misku na vodu a klietku, kennelku či deku, aby sa váš pes počas čakania cítil pohodlne a mal šancu si oddýchnuť. Nezabudnite na maškrty a hračky, ktorými ho budete počas celého dňa odmeňovať a motivovať.

Ako pripraviť na výstavu seba

A v neposlednom rade sa nezabudnite vhodne obliecť aj vy. Oblečenie by malo byť čisté a elegantné či športovo-elegantné, najlepšie v kontraste so srsťou psa. Skôr než lodičky s podpätkom voľte nízke elegantné obutie, v ktorom sa vám bude ľahko a ticho behať.

Najdôležitejšie je udržať si pozitívne naladenie. Stres a nervozita sa na psa prenášajú, a ani jeden by ste si potom udalosť neužili. Prvýkrát pravdepodobne nervózni budete a možno sa na výstave aj nejaká drobnosť nepodarí, s tým si však dopredu nelámte hlavu. A keby ste cítili, že na prvýkrát je tej nervozity na vás predsa len veľa, môžete psa odovzdať profesionálnemu handlerovi a ísť na výstavu len ako sprievod. Tam si to pozerá a nabudúce bude rad na vás.
Čím lepšie budete skrátka poznať výstavné prostredie, tým skôr sa tam vy aj pes budete cítiť ako ryba vo vode.

Pojmite výstavu ako krásne strávený deň so svojim psom

Vnímajte výstavu ako zábavu a oslavu výnimočnosti vášho psa. Rozhodca hodnotí, ako veľmi sa vzhľad psa blíži štandardu plemena, nie aký je krásny. Tak či tak ste vyhrali, máte za sebou svoju úplne prvú výstavu.