Ako odnaučiť psa ťahať na vodítku? Je to zručnosť ako každá iná

Bezedná miska
Ako odnaučiť psa ťahať na vodítku? Je to zručnosť ako každá iná

Užite si spoločné prechádzky so svojim psom! Chôdza na vodítku je zručnosťou, ktorú s poctivým tréningom a dôslednosťou určite čoskoro naučíte. Ako na to?

Nastavte so psom zrozumiteľnú komunikáciu a užite si spoločné prechádzky, bez ťahania na vodítku. Ako na to?Prechádzky so psom by mali byť príjemným zážitkom pre obe strany. Len keby Alík neťahal. Chôdza na vodítku je našťastie zručnosť as dôsledným prístupom a poctivým tréningom ju určite dotiahnete.

Prečo pes ťahá na vodítku? 

Pes nie je škodoradostný, ani nerobí veci naschvál. Za ťahaním stojí vo väčšine prípadov teo, že chlpáčovi chýba sebakontrola a chce sa čo najrýchlejšie dostať k veciam, ktoré ho zaujímajú. A tiež to, že zručnosť slušnej chôdze ho nikto nenaučil - aj keď je pravda, že niekedy je to náročnejšie.

Ako naučiť šteňa aj dospelého psa chodiť na vodítku

1. Vyberte vhodné vybavenie a nastavte pravidlá: Vo chvíli, keď po psovi chcete chôdzu na povolenom vodítku, majte ho na obojku pre psov. Vo chvíli, keď sa ponáhľate a nechce sa vám výcvik riešiť, dajte psa na postroj, kde môže ťahať.
  • Emócie držte na uzde, buďte pokojní a psa motivujte. Netrestajte za zručnosť, ktorú ste zatiaľ nenaučili, väčšina psov sa nerodí s perfektnou chôdzou na vodítku.

2. Naučte voľnočasovú chôdzu pri nohe: K chôdzi pridajte povel, napríklad „k nohe“, „spolu“ atď. Ten znamená, že pes sa má pohybovať v blízkosti vašej nohy. Pri výcviku používajte maškrty či kŕmnu dávku. Povel učte v ľahkom prostredí, potom sa presúvajte do pre psa ťažších situácií.

3. Naučte chôdzu na dlhom vodítku: Niekedy nepotrebujete psa mať pri nohe a chcete, aby mal možnosť čítať psie esemesky a očarovať stromy. Pre také prípady voľte dlhšie vodítko a naučte psa, že jeho úlohou je udržiavať vodítko povolené. Ako?
  • Napnuté vodítko znamená, že pes sa nedostane tam, kam chce. Môžete sa zastaviť alebo úplne zmeniť smer. Akonáhle psa napadne vodítko povoliť, opäť sa rozíďte a pokračujte v prechádzke.
  • Keď ide pes dobre, chváľte ho a odmeňujte – ešte skôr, ako vodítko napne.


TIP: Ide vám z toho hlava okolo? Dohovorte si konzultáciu s trénerom, pokroky budete robiť oveľa rýchlejšie.

Samonavíjacie vodítka pre psov (flexiny) využijete neskôr.

Nevýhodou je, že flexi vodítko nemôžete pritiahnuť späť, takže pes dôjde kam chce, a tam aj zostane. Zároveň je samonavíjacie vodítko neustále napnuté a vyvíja tlak na obojok, takže pes ho nemá šancu povoliť a zručnosť chôdze na vodítku sa nijako nezlepšuje.

Pokiaľ však máte privolanie a pes vie ísť chvíľu pod povelom u vás, flexi vodítko môže byť spôsobom, ako psovi ponúknuť viac slobody. Skrátka, vo chvíli, keď nikoho neobmedzujete, flexina môže byť príjemným parťákom na venčenie.

Elektronické výcvikové obojky pre psov používajte pod dohľadom trénera

Výcvikové pomôcky ako elektronické obojky pre psov vám v niektorých prípadoch uľahčia komunikáciu so psom a pomôžu nastaviť jasné pravidlá. V nekvalifikovaných rukách však môžu narobiť viac škody ako úžitku. Pokiaľ sa pre ich používanie rozhodnete, zverte sa do rúk trénerovi, v ktorého máte dôveru a ktorý má s výcvikovými obojkami pre psov preukázateľné skúsenosti.