Aké kŕmenie je pre psa najlepšie: Granuly, konzervy, BARF či varená strava?

Bezedná miska
Aké kŕmenie je pre psa najlepšie: Granuly, konzervy, BARF či varená strava?

Čím správne kŕmiť psa? Tak aby strava bola vyvážená, pes na nej prospieval, chutila mu a nestálo vás to celú výplatu? S toľkými možnosťami na trhu môže byť výber celkom výzvou. Či už dávate prednosť granulám, konzervám alebo BARFu, každá strava má svoje výhody a nevýhody.
Granuly pre psy

Granuly sú bezpochyby najrozšírenejšou voľbou. Jedná sa o pohodlné riešenie, najmä pre zaneprázdnených majiteľov. Sú skladné, trvanlivé a ľahké na prípravu. Kvalitné psie granule od renomovaných značiek poskytnú vyváženú stravu s optimálnym pomerom živín.

Nevýhodou môže byť, že treba starostlivo strážiť zloženie – napríklad obsah konzervantov alebo vyššie množstvo obilnín. Na trhu skrátka nájdete granule, ktoré sú skvelé aj tie, ktoré už také kvalitné nie sú.

Konzervy pre psy

Konzervy sú u psíkov veľmi obľúbené vďaka svojej lákavej vôni a šťavnatej konzistencii. Sú tiež skvelou voľbou pre psy s menším apetítom. Niektorí majitelia dokonca pridávajú konzervy pre väčšiu chutnosť do misky s granulami.

Rovnako ako u granúl je potrebné strážiť zloženie, sú skrátka špičkové aj horšie konzervy. Oproti granulám potom môže byť kŕmenie psa konzervami o niečo drahšie. Nevýhodou je aj to, že mäkkú stravu pes nemusí hrýzť, takže si prirodzene toľko nečistí zuby – spraví to však nejaká sušená mňamka na okusovanie.

BARF strava pre psy

BARF (Biologically Appropriate Raw Food alebo aj Bones And Raw Food) je kŕmenie psa prirodzenou stravou. Je to strava zložená zo surového mäsa, vnútorností, kostí, doplnkov a zeleniny s cieľom čo najviac napodobniť pôvodný jedálniček. Malo by teda ísť o čerstvú stravu, bez akýchkoľvek konzervantov.

Nevýhodou môže byť prácnosť prípravy – a opatrnosť, aby ste si do kuchyne nezaniesli patogény zo surového mäsa. Tiež je potrebné strážiť nutričnú vyváženosť. Pokiaľ si neviete rady a chceli by ste BARFom kŕmiť, môžete sa obrátiť na nejakého odborníka, ktorý vám so psím jedálničkom poradí.

Varená strava

Niektorí majitelia chcú psom dopriať čerstvú stravu, ale majú obavy z patogénov v surovom mäse. Preto psíkom pripravujú domácu varenú stravu. Tým sa síce zníži riziko kontaminácie, strava však príde o niektoré živiny. Kosti navyše nesmú prejsť tepelnou úpravou, takže táto zložka vo varenej strave chýba. Pokiaľ však k strave pridáte doplnky, ktoré dodajú chýbajúce živiny, nie je dôvod, prečo takto nekŕmiť – jedná sa o veľmi chutný spôsob kŕmenia.

Čím kŕmiť psa s citlivým zažívaním

Všetky spomínané typy stravovania sú vhodné aj pre psov s citlivým zažívaním. Dôležité je zistiť, čo presne psíkovi nesedí a kŕmenie tomu prispôsobiť. Vhodná môže byť aj návšteva veterinára, ktorý môže v prípade alergických reakcií na stravu nasadiť eliminačnú diétu, vďaka ktorej zistíte, čo v kŕmení vynechať.

Možností, čím kŕmiť psa, je viac. Môže mu byť skvele na granuliach aj BARFe, a voľba je predovšetkým na vás. Pokiaľ siahnete po kvalite a postrážite si, že pes prijme z potraviny dostatok živín, minerálov a vitamínov, možno mu predĺžite život v zdraví aj o niekoľko rokov.


Zdroje:
http://www.veterinapruhonice.cz/jak-spravne-krmit-meho-psa-,124.html
https://veterina.iap.cz/rady-pro-chovatele/vyziva-psa/
https://www.vetanimal.cz/page.php?id=20