Kavkazský pastevecký pes - mezi instinktem a věrností

Bezedná miska
Kavkazský pastevecký pes - mezi instinktem a věrností

Kaukazský ovčiak je plemeno známe svojou silou, odvahou a neochvejnou vernosťou, ktoré si získalo srdcia mnohých milovníkov psov na celom svete. Toto exotické plemeno, ktoré pochádza z horských oblastí Kaukazu, je viac než len domácim miláčikom - je to strážca, ochranca a verný priateľ. V tomto článku sa pozrieme na históriu, vlastnosti a výzvy spojené s chovom tohto úžasného psa.


Kaukazský ovčiak v číslach

  • Výška: Samce zvyčajne merajú 72 až 75 cm, zatiaľ čo samice sú o niečo menšie a merajú 67 až 70 cm.
  • Hmotnosť: Štandardná hmotnosť sa pohybuje od 50 do 70 kg, v niektorých prípadoch môžu byť psy väčšie a ťažšie.
  • Dĺžka srsti: Srsť kaukazského ovčiaka je charakteristická svojou dĺžkou a hustotou, ktorá môže dosahovať až 15 cm, najmä v oblasti krku a ramien.
  • Priemerná dĺžka života : Kaukazský ovčiak sa dožíva v priemere 10 až 12 rokov, pričom niektoré jedince sa dožívajú dlhšie, ak je o ne dobre postarané a majú genetické predpoklady.

História a pôvod

Kaukazský pastiersky pes, ktorého história siaha tisíce rokov do minulosti, sa tradične používal na ochranu stád pred predátormi v drsných podmienkach kaukazských hôr. Tieto psy sú známe tým, že sa dokážu postaviť aj medveďom, čo svedčí o ich mimoriadnej odvahe a sile.

Temperament a správanie

Ochranársky inštinkt

Kaukazský pastiersky pes je známy svojou nezávislou a dominantnou povahou, ktorá si vyžaduje skúseného a pevného majiteľa. Tieto psy sú vždy v strehu a okamžite reagujú na prítomnosť cudzích ľudí alebo potenciálnu hrozbu. Sú to vynikajúce strážne psy, ktoré za každú cenu chránia svoje teritórium a svoju rodinu.

Inteligencia a nezávislosť

Kaukazské pastierske psy sú známe svojou schopnosťou rozhodovať sa a konať samostatne, čo je dôležité pre ich tradičnú úlohu ochrancov stád. Vzhľadom na ich nezávislosť a inteligenciu môže byť ich výcvik náročný a vyžaduje si dôsledný prístup.

Vernosť a pripútanosť

Keď sa kaukazský ovčiak pripúta k rodine, je mimoriadne lojálny a ochotný chrániť svojich blízkych. Tieto psy však môžu byť nedôverčivé voči cudzím ľuďom, čo si vyžaduje starostlivú socializáciu.

Starostlivosť a výcvik

Socializácia

So socializáciou je dôležité začať čo najskôr, aby sa pes naučil správne reagovať na rôzne situácie, ľudí a zvieratá. Postupné oboznamovanie sa s novými situáciami pomáha budovať sebadôveru a zabraňuje agresívnemu správaniu.

Starostlivosť o srsť

Správna starostlivosť a výcvik sú nevyhnutné pre zdravý vývoj a šťastný život kaukazského ovčiaka. Vzhľadom na hustú a dlhú srsť je potrebné pravidelné česanie, aby sa predišlo tvorbe rohoží a srsť sa udržiavala v dobrom stave. V našom e-shope nájdete všetko, čo potrebujete na starostlivosť o srsť svojho psa! Časté kúpanie psa nie je potrebné, ale pravidelná hygiena pomáha udržať srsť čistú a zdravú.

Chov a výcvik

Dôsledný výcvik

Výchova a výcvik kaukazského ovčiaka je náročná, ale obohacujúca skúsenosť. Kľúčom k úspešnému chovu tohto plemena je včasná socializácia a dôsledný výcvik, s ktorým začíname už od šteniatka. Kaukazské pastierske psy sú nezávislé a majú silný ochranársky inštinkt, preto si vyžadujú pevnú, ale spravodlivú ruku a dôsledný prístup.

Pozitívne správanie

Je dôležité posilňovať pozitívne správanie, ale zároveň pevne stanoviť pravidlá a hranice. Vzhľadom na ich veľkosť a silu je nevyhnutné zamerať sa na poslušnosť a kontrolu správania, aby sa zabránilo agresii a dominancii. Kľúčová je aj fyzická aktivita, pretože tieto psy potrebujú dostatok pohybu a duševnej stimulácie, aby boli šťastné a vyrovnané.

Zaujímavosti o kaukazských ovčiakoch

  • Robustná stavba tela : Kaukazskí ovčiaci sú známi svojou mohutnou stavbou tela, vďaka ktorej patria medzi najväčšie a najsilnejšie plemená psov na svete. Ich impozantný vzhľad vzbudzuje rešpekt a obdiv.
  • Vynikajúci strážcovia: Vďaka svojmu silnému ochranárskemu inštinktu a nezávislosti sa kaukazské pastierske psy považujú za jedny z najlepších strážnych psov.
  • Rozmanitosť farby srsti : Srsť kaukazských pastierskych psov sa vyskytuje v širokej škále farieb vrátane bielej, sivej, hrdzavej a dokonca čiernej.
  • Legendárna odvaha: Sú známe svojou neuveriteľnou odvahou, dokážu čeliť veľkým šelmám, ako sú vlci a medvede.
  • Inteligencia a nezávislosť . Majú však nezávislého ducha a radšej konajú podľa vlastného úsudku, čo môže predstavovať výzvu pri výcviku.
  • Dlhovekosť: Napriek tomu, že ide o veľké plemeno, kaukazské pastierske psy majú zvyčajne dlhý život, čo je medzi veľkými plemenami výnimočné.

Súvisiace produkty

ANIMOLOGY Šampon pro psy Dogs Body 250ml

ANIMOLOGY Šampon pro psy Dogs Body 250ml
ANIMOLÓGIA 250 ml
Momentálne nedostupné
7,96 €

Kartáč DOG FANTASY s drátky a nylonem oboustranný…

Kartáč DOG FANTASY s drátky a nylonem oboustranný hranatý 17 cm 1ks
Placek 1 ks
Momentálne nedostupné
3,83 €

Kartáč TRIXIE pro hrubosrsté psy oválný 1ks

Kartáč TRIXIE pro hrubosrsté psy oválný 1ks
Trixie 1 ks
Momentálne nedostupné
3,05 €

Šampon KAY for DOG pro bílou srst 250ml

Šampon KAY for DOG pro bílou srst 250ml
KAY 250 ml
Momentálne nedostupné
2,67 €