Hovawart

Bezedná miska
Hovawart

Som aktívna, veľmi učenlivá a nebojím sa v noci sledovať svojich majiteľov. Milujem rôzne psie športy, občas som záchranárskym psom. Som HOVAWART. A ak ma pustíte do domu a budete mať aj záhradu, budem najšťastnejší pes na svete.

Hovawart v číslach

Ako pri každom plemene, aj tu sa počty líšia v závislosti od pohlavia (a samozrejme od predispozícií). V priemere však ľudovo nazývané "hovawarty" dorastajú do výšky 70 cm v kohútiku a vážia 30 až 41 kg.

Hovawart sa dožíva 12 až 14 rokov, čo je len vypočítaný priemer, takže sa samozrejme môže dožiť aj nižšieho veku, ale aj vyššieho. Všetko závisí od fyzického zdravia, psychickej pohody a životného štýlu.

História hovawarta je spletitá, ale prvá zmienka o psovi, z ktorého dnešný "hovawart" vychádza, pochádza zo stredoveku.

História plemena alebo strážne schopnosti

Jeho história siaha do stredoveku, konkrétne do roku 1280, kde sa spomína v nemeckých spisoch. Písalo sa, že pes zachránil autora týchto spisov a jeho pevnosť pred napadnutím, bohužiaľ, z tohto obdobia sa nezachovalo nič, čo by opisovalo vzhľad plemena, takže je len približný odhad, že bol podobný dnešným hovawartom. V 13. storočí tieto psy chovala šľachta na ochranu svojho majetku.

Za oživenie plemena a zavedenie kontrolovaného chovu môžeme ďakovať Kurtovi F. Königovi, ktorý cestoval po dedinách a vysokohorských oblastiach a hľadal psy s daným vzhľadom, ale predovšetkým povahovými vlastnosťami, ako sú odvaha, vytrvalosť a prirodzená ochrana majiteľa a jeho domu.

Hovawart pochádza z Nemecka, plemeno bolo oficiálne uznané v roku 1937, žiaľ, počas druhej svetovej vojny došlo ku kritickému zníženiu počtu chovných psov a sučiek, chovatelia museli konať a plemeno sa v dôsledku kríženia v malom počte trochu zmenilo.

V roku 1948bol v Nemecku založený "Zväz pre chov čistokrvných hovawartov " a odvtedy je daný štandard plemena. Keďže Königovi išlo najmä o povahové vlastnosti psa, najmä o prirodzené stráženie a obranu, presadil povinné skúšky vlohy pre chov.

Povaha alebo prirodzený ochranca

"Cattle Dogs" sú veľmi priateľské a aktívne psy, sú veľmi všestranné, ľahko sa učia a prirodzene chránia.

Ako každý pes, aj hovawart potrebuje výcvik, najlepšie už od šteniatka. Jeho výcvik je veľmi dôležitý a musí byť dôsledný. Hovawart, aj keď sa to nezdá, je citlivejšej povahy, preto výcvik nesmie byť príliš prísny, pretože by mohol spôsobiť stratu dôvery k svojmu majiteľovi. Je dôležité, aby si vytvoril krásny vzťah so svojimi majiteľmi a mal k nim silné citové puto.

Toto plemeno je veľmi všestranné, je veľmi citlivé na pachy, výborne sa vie brániť alebo sa môže stať záchranárskym psom. Ak máte radi hudbu, môžete spolu tancovať dogdancing, existuje veľa variácií. Pes potrebuje od začiatku dôsledné, ale priateľské vedenie. Je veľmi dôležité, aby si so svojím majiteľom vybudoval krásne puto plné lásky, dôvery a rešpektu, potom budete partnermi.

Hoci má ochranárske a strážne inštinkty, vďaka svojej milujúcej povahe je vhodný aj k deťom. Majte však na pamäti, že tak ako všetky psy, aj on potrebuje svoj priestor a slobodu odísť, ak sa v spoločnosti dieťaťa necíti dobre.

A teraz k jeho prirodzeným inštinktom. Hovawart dokáže strážiť a brániť svojich majiteľov a svoje teritórium aj bez výcviku. Je to jeho prirodzená a kľúčová vlastnosť. Áno, už niekoľkokrát sa spomínalo, že je to priateľská duša, len to treba mať na pamäti už od šteniatka. Socializácia nielen s inými zvieratami, ale aj s cudzími ľuďmi mu pri výcviku veľmi pomôže. Samec môže byť veľmi dominantný.

Jeho úžasné sebavedomie a kľúčové prirodzené inštinkty spôsobujú, že nie je vhodný pre úplných začiatočníkov.

Starostlivosť a zdravie

Na prvý pohľad je to "hromada chlpov", ako radi hovoríme, ale nie je sa čoho obávať, jeho srsť sa ľahko udržiava. Nie je náchylný na tvorbu rohoží, takže ho stačí kefovať 1 - 2 krát týždenne. "Mačky" žijúce vonku majú obdobie línania na jar a na jeseň, tie, ktoré žijú vo vnútri, línajú počas celého roka, ale majú aj svoje "horšie" mesiace. Počas týchto období ich treba česať častejšie. Česajte hrebeňom, nepoužívajte kefu.

Vyhnite sa pravidelnému kúpaniu! Naopak, hovawart by sa mal dočkať kúpeľa raz za rok, určite nie častejšie. Nepoužívajte na neho šampóny ani nič podobné, zhoršuje to kvalitu jeho srsti a mohlo by to spôsobiť kožné problémy, v tomto prípade menej znamená viac. Ak sa na prechádzke zašpiní, nechajte ho uschnúť a špina z neho opadá, zvyšok môžete vykartáčovať, alebo stačí prírodný kúpeľ. Ak plánujete ísť na výstavy, kúpte ho najneskôr 1 mesiac pred výstavou a vyhnite sa aj prírodným kúpeľom.

Toto plemeno je uznané ako pracovné plemeno, takže je veľmi aktívne a potrebuje dostatok pohybu, pravidelné dlhšie prechádzky, pohyb a pestré aktivity sú kľúčom k úspechu a spokojnej duši.

Ostatná starostlivosť je rutinná ako u iných psov. Oči a uši by sa mali pravidelne kontrolovať alebo čistiť po konzultácii s veterinárom. Odporúča sa aj čistenie zubov, predídete tým nepríjemnému zápachu a možným problémom v pokročilom veku. Drápy sa zvyčajne samé nestrihajú, odporúča sa ich skracovať, ak si neviete rady, poraďte sa s chovateľom, veterinárom alebo salónom.

Hovawart bol vyšľachtený na otužilosť, preto netrpí žiadnymi špecifickými chorobami. Platia pre neho rovnaké riziká ako pre veľké plemená. Častá je dysplázia lakťových alebo bedrových kĺbov; dá sa jej predísť správnou výživou, včasným röntgenovým vyšetrením a tiež opatrnosťou pri jeho pohybe, najmä do dvoch rokov, keď sa jeho kostra ešte vyvíja a je krehkejšia. Môže sa tiež objaviť katarakta alebo torzia žalúdka.

Kvalitné krmivo je dôležité pre jeho zdravie vo všetkých ohľadoch. Na trhu je veľa značiek, na našej webovej stránke nájdete konfigurátor stravy, ktorý vám pomôže pri výbere, alebo sa obráťte priamo na naše zákaznícke centrum.

Ak ste dočítali až sem, možno máte hlavu plnú informácií. Poďme si to zhrnúť.

  • Hovawart je odolné, priateľské plemeno a hodí sa skôr do záhrady.
  • Je veľmi aktívny, a preto mu treba venovať dostatok času na dlhé prechádzky.
  • Vzhľadom na jeho prirodzené strážne inštinkty potrebuje od šteniatka dôsledný, ale etický výcvik. Musí si k vám vytvoriť priateľské silné puto, ale zároveň mať pred vami rešpekt.
  • Treba ho socializovať, aby si zvyklo na cudzích ľudí a zvieratá.
  • Srsť kefujte raz alebo dvakrát týždenne, kúpte len v prípade potreby, stačí raz ročne.
  • Pri výbere nového partnera dbajte na výber kvalitnej chovateľskej stanice, ktorá zníži riziko ochorenia na minimum.