RAGDOLL

Bezedná miska
RAGDOLL

Ragdoll znamená v preklade handrová bábika. Táto mačka je pri chove veľmi pokojná, a tak môže vzdialene pripomínať handrovú bábiku, aspoň tak sa to zdalo zakladateľovi tohto plemena. Počuli ste už niekedy slovné spojenie catkopes? Nuž, to môžeme povedať aj o "ragdollke", je oddaná svojmu pánovi a pozor, môžete ju dokonca naučiť aportovať, takže budete mať doma zábavu.

Ragdoll v číslach

Rozhodne patrí medzi veľké plemená mačiek, kocúri vážia 6-9,5 kg, mačky sú menšie a vážia okolo 4-6,5 kg.

Ragdolly sa vyskytujú v niekoľkých farebných variantoch, zaujímavosťou je, že mačiatka sa rodia biele a ich sfarbenie sa dokončí až vo veku 3-4 rokov, rovnako ako ich telesný vývoj. Pohlavnú dospelosť dosahujú v jednom roku.

Toto plemeno vzniklo v 60. rokoch 20. storočia a jeho domovom je Kalifornia. Plemeno sa ďalej vyvíjalo v 20. storočí, a preto sa považuje za mladé plemeno mačiek.

História alebo zamotaný príbeh

Plemeno vzniklo v 60. rokoch 20. storočia v Kalifornii. Zakladateľkou rasy Ragdoll je Ann Bakerová, ktorá sa zaslúžila o vznik tejto veľmi obľúbenej mačky, ale pani Bakerová bola v srdci veľká obchodníčka, čo tiež zohralo úlohu pri jej vzniku a vývoji.

Môžeme polemizovať, či je základom rasy Ragdoll angorská alebo perzská mačka, zdroje uvádzajú skôr perzskú mačku, ale nie sme si tým stopercentne istí. V každom prípade sa táto mačka (perzská alebo angorská) stala matkou prvého vrhu nového plemena, otcom bola mačka s neznámym pôvodom.

Veľkou zaujímavosťou a možno trochu záhadou je, že keď bola mačka tehotná, zrazilo ju auto. Po tejto nehode sa matka stala veľmi pokojnou, láskavejšou a oddanejšou svojmu majiteľovi. Jej mačiatka sa vyznačovali rovnakými vlastnosťami a na ich základe Ann Bakerová založila nové plemeno, ktoré pomenovala Ragdoll alebo handrová bábika. Môžeme len špekulovať o tom, čo sa vtedy vlastne stalo, že došlo k zmene povahy, rôzne zdroje uvádzajú rôzne teórie. Dôležité je, že ragdoll je postavený na týchto vlastnostiach.

Prečo práve handrová bábika? Ann Bakerová bola skutočne obchodník s dušou, dokonca si toto meno dala patentovať, a keď mala možnosť hovoriť o plemene, ukázala, ako sa mačka v náručí človeka tak uvoľní, že vyzerá ako handrová bábika, čím všetkým dokázala, prečo mačka dostala toto meno.

Príbeh pokračuje manželmi Daytonovými, ktorí tiež začali chovať ragdoll a majú veľkú zásluhu na ďalšom vývoji mačky. Bohužiaľ, obchodná povaha pani Bakerovej si znepriatelila mnohých chovateľov mačiek, trvala na tom, že si ich dala patentovať a že každý, kto chová ragdolla, jej musí za patent zaplatiť... Neskôr boli týmto nepriaznivým podmienkam vystavení aj Daytonovci,začiatkom 80. rokov 20. storočia ukončili chov a predali svoje chovné zvieratá, a tak sa ragdoll dostal do Európy.

Až v roku 1991 bolo plemeno oficiálne uznané FIFe a navyše v roku 2005 boli do štandardu pridané ďalšie farebné varianty.

Vzhľad alebo fascinujúce modré oči

Ragdolly sú známe svojimi krásnymi modrými očami a prenikavým pohľadom, ktorý vás dostane.

Patria medzi veľké mačky, kocúri vážia 6 - 9,5 kg, mačky sú menšie a vážia približne 4 - 6,5 kg. Ak sa na ne pozriete pri chôdzi, možno vám budú pripadať trochu zvláštne, pretože majú tzv. šikmú stavbu tela, čo znamená, že ich zadné nohy sú dlhšie ako predné. Majú však silnú a svalnatú stavbu tela.

Srsť je to, čo zaujíma mnohých chovateľov. Je náročná na údržbu? Čo s ňou robiť? Ich srsť je krásna, stredne dlhá a tak akurát hustá, ani príliš veľa, ani príliš málo. Údržba je v tomto prípade naozaj nenáročná, pretože nemá tendenciu extrémne sa matovať alebo zacuchávať (vznikajú chumáče chlpov). Ak ju budete česať 1 - 2-krát týždenne, bude to úplne v poriadku. Počítajte však s tým, že bude mať o chlp lepšie upratovanie, skôr o niekoľko chlpov viac.

Mačiatka sa rodia celé biele a až po niekoľkých dňoch sa začnú ľahko sfarbovať, ale úplne sa vyfarbia až vo veku 3-4 rokov.

U ragdolov sa rozoznávajú tri farebné typy:

-Colourpoint - jednofarebná srsť s tmavými znakmi na chvoste, nohách, nose a ušiach, tu nie je prípustná biela farba.

-Mitted - sú rovnaké ako colourpoint, ale majú bielu farbu na labkách, bruchu a nose.

-Bicolour - opäť podobné ako colourpoint, navyše s bielou farbou na nohách, bruchu a bielym obráteným V na tvári

Celkovo existuje 9 farieb.

Charakter alebo katalóg

Pravdepodobne ste už zistili, že Ragdoll má veľmi priateľskú povahu. Skutočne, nielen so svojimi majiteľmi, ale s akýmikoľvek ľuďmi vychádza veľmi dobre, neskrýva sa, ako je to bežné u mnohých mačiek. Je naozaj prítulná, nechá sa každým objať, takže je úplne ideálna k deťom. Jej veľkosť je v tomto smere tiež výhodou, pretože zvládne občasnú nemotornú hravosť, kým sa deti nenaučia pokojne sa maznať.

Mačkopes, pod touto prezývkou sa skrýva vlastnosť ragdolla, ktorý nasleduje svojho majiteľa všade, kam sa pohne. Aj keď sa to nezdá a na svojej ľudskej rodine naozaj lipne, zvládne žiť aj v byte, a ak často pracujete, dokáže sa zabaviť. Samozrejme, je hravá a priateľská, takže ak jej zaobstaráte mačacieho kamaráta alebo iné zvieratko, prípadne veľa interaktívnych hračiek, bude sa s nimi rada hrať a učiť. Aportovanie je jedna z zručností, ktorú sa môže naučiť, a potom má doma o zábavu postarané.

Ragdoll, preklad názvu, čo to znamená v praxi pre majiteľov ragdollov? Veľmi radi sa správajú, a ak sa pri vás cítia príjemne, úplne sa uvoľnia. Ich telo v tej chvíli môže pripomínať handrovú bábiku. Nie sú to mačky, ktoré by utekali, keď vás uvidia, pretože hľadajú svoj priestor, namiesto toho budú vyhľadávať kontakt a vašu náruč.

Vďaka svojej povahe sa používajú na felinoterapiu, čo je zoorehabilitácia, ktorá sa používa na podpornú liečbu, a teda ide o priamy kontakt medzi pacientom a mačkou. Je vhodná pre deti a starších ľudí.

Zdravie

Ragdoll sa teší vynikajúcemu zdraviu, ktoré je samozrejme ovplyvnené mnohými faktormi, ako sú genetické predispozície, kvalitná strava, klimatické podmienky atď. atď... môžeme to povedať o živote každého živého tvora.

Toto plemeno sa dožíva 15 - 20 rokov, takže neplatí to, čo zvyčajne platí u psov, že čím sú väčší, tým menej žijú. Táto rovnica tu nefunguje a môžeme sa tešiť na väčšinu ich "dlhovekosti".

Pozor si treba dávať na choroby, ktoré sa u nich môžu vyskytnúť. Konkrétne ide o hypotrofiu, t. j. ochorenie srdca, a polycystické ochorenie obličiek. Obe tieto choroby sa dajú zistiť v géne, preto by každá chovateľská stanica mala svoje mačky na tieto choroby testovať. To znamená, že ak si zaobstaráte ragdolla s výskumom rodokmeňa, majú väčšiu šancu na lepší zdravotný stav.

Zhrnutie

  • je veľmi prítulná, priateľská a láskavá aj k cudzím ľuďom
  • dokáže zostať sama v byte niekoľko hodín, ale potrebuje sa zabaviť, ideálne jej zaobstarajte ďalšieho mačacieho kamaráta na hranie
  • jej srsť nie je náročná na starostlivosť, ale treba ju pravidelne česať a budete mať o pár chlpov viac pre lepší domov
  • je to väčšia mačka s hmotnosťou až 9,5 kg, čo je pre niekoho výhoda a pre iného prekážka
  • vďaka svojej mierne "psej" povahe sa naučí aportovať, nasledovať svojho majiteľa a chodiť na vodítku
  • na výber je niekoľko farieb, istotou sú krásne modré oči