Tosa-Inu

Bezedná miska
Tosa-Inu

Tento psí obor dosahuje hmotnosť až 90 kilogramov a je skvelým rodinným spoločníkom a miláčikom. Hoci vzbudzuje veľký rešpekt a je skvelým strážcom domu a záhrady, stále sa radšej schúli doma a prejaví vám svoju náklonnosť.

Tosa-inu v číslach

Patrí medzi skutočne veľké plemená psov, váži až 90 kg a dosahuje výšku až 61 cm.

Už v 14. storočí existovali psy podobné Tosa-Inu, súčasné plemeno vzhľadom a formou vzniklo v prvej polovici 20. storočia.

Patrí do skupiny II FCI spolu s pinčmi, kníračmi, molossoidnými plemenami a švajčiarskymi horskými psami.

História alebo klenot Japonska

Prvé psy, ktoré sa podobali na Tosa-Inu, sa objavili v 14. storočí. Tieto psy sa používali v psích zápasoch v štýle sumo. Vycvičili ich samotní samuraji a v boji nešlo o zabitie druhého psa, ale o jeho zvalcovanie/zneškodnenie bez uhryznutia, a tým o porážku súpera. Hovorí sa, že samotní samuraji sa ich "pohybmi" inšpirovali k vlastným bojom. Do bojov sa zapájali len samci (psy), samice boli ochrankyňami samurajských rodín.

Tosa-Inu v celej svojej kráse a temperamente, ako ho poznáme dnes, vznikol v prvej polovici 20. storočia na ostrove Šikoku v japonskej provincii Tosa. Od roku 1872 sa šikoku-inu začal krížiť s viacerými plemenami, aby sa dosiahol požadovaný výsledok. Na kríženie sa vybrali buldog, mastif, nemecká doga, doga, bulteriér a nakoniec bernardín. V roku 1930 bolo plemeno oficiálne uznané ako Tosa-Inu.

Toto plemeno je v Japonsku dodnes veľmi uznávané, je to vlastne taký japonský klenot. Možno ho nájsť aj pod názvom japonský mastif, japonský mastif alebo Tosa Ken. V Japonsku sa dnes používa na stráženie hraníc a ako policajný pes, v Amerike sa často chová na účely canisterapie.

Charakter alebo majestátny obor

Tosa-Inu má prirodzený strážny inštinkt, takže automaticky stráži svoju rodinu a domov bez toho, aby ho bolo treba učiť. Jej povahou však nie je štekanie, aby ju bolo počuť, namiesto toho je to tichý majestátny obor, ktorý si všetko uvedomuje a svojím vzhľadom vzbudzuje rešpekt. Ale pozor, nie je to pes do ohrady. Je veľmi oddaná, inteligentná a naviazaná na svojich majiteľov. Preto je pre jej pokoj a prirodzenosť dôležité, aby spala vo vnútri s vami.

Čo sa týka výcviku, rozhodne nie je vhodná pre začiatočníkov, potrebuje dôslednosť. Tosa-Inu odporúčame len skúseným chovateľom, ktorí ju vedia láskyplne, ale dôsledne naučiť chodiť na vodítku atď... Nie je to agresívne plemeno, naopak, veľmi pokojné, ale inteligentné. Čo sa naučí, to nezabudne, táto lekcia však platí pre pozitívne, ale aj negatívne veci, keď raz urobíte chybu, zapamätá si ju. Pri dobrom vedení je naozaj skvelým spoločníkom aj v rodine s deťmi, bude sa s nimi hrať a vždy je potrebný dohľad dospelého, veď deväťdesiatkilový obor môže nechtiac ublížiť takému malému tvorovi, ako je dieťa.

Svoju rodinu bude milovať, ale od cudzích ľudí si bude držať odstup kvôli svojej dôstojnosti. Ak budú majitelia dámy rešpektovať cudzích ľudí, bude ich rešpektovať aj ona, ale nečakajte, že sa hneď vrhne do náručia každého živého tvora. S cudzími psami bude v poriadku, ale pozor na psy rovnakého pohlavia, môže dôjsť k boju o dominanciu.

Hoci je to naozaj veľké plemeno, môžete ju držať v byte. Čo si samozrejme bude vyžadovať dostatok pohybu, prechádzok a rôznych aktivít.

Starostlivosť a zdravie alebo zdravé plemeno

Tosa-Inu nie je vôbec náročný na starostlivosť. Má krátku srsť, ktorú stačí raz týždenne vykartáčovať gumovou rukavicou, aby sa zbavila prebytočných chlpov. Ak ju treba kúpať, je dobré zvoliť šampón na suchú kožu.

V mladom veku je naozaj dôležité sledovať jej pokojný vývoj. Je to obrovské plemeno, pri ktorom ju musíte sledovať, ako rastie. Zo začiatku budú stačiť len krátke prechádzky, pričom ju môžete nosiť hore-dole po schodoch, vyhýbajte sa prílišnému šanteniu atď. kostra každého psa sa vyvíja do 18 mesiacov a samozrejme pri veľkých plemenách, ktoré rastú rýchlo, na to musíte myslieť ešte viac. S tým súvisí aj náchylnosť na dyspláziu lakťov a bedrových kĺbov, ktorú treba sledovať.

Vzhľadom na svoju hmotnosť trpia na otlaky, predchádzajte tomu krásnym mäkkým pelechom. :-)

Je pre vás Tosa-Inu vhodná?

  • Je vhodný pre skúseného majiteľa, ktorý už rozumie výcviku psa, nie je vhodný pre začiatočníkov.
  • Veľkého psa, ktorý chce spať tam, kde spíte vy, či už v byte alebo v dome.
  • Jej starostlivosť nie je náročná, nevyžaduje extrémne veľa pohybu, srsť je potrebné raz za čas vyčesať a dohliadať na správny a pokojný vývoj.
  • Majestátne, dôstojné a inteligentné plemeno, ktoré pokojne pozoruje všetko, čo sa okolo neho deje, ale nie je primárne agresívne
  • Nemusí mať rád cudzích ľudí, ale ak ich jeho majitelia rešpektujú, bude ich rešpektovať aj on.

Je vhodný do rodiny s deťmi, len vzhľadom na svoju hmotnosť potrebuje prítomnosť dospelého