Pes z útulku – klady, rizika a jak to chodí (vlastní zkušenost)

Bezedná miska
Pes z útulku – klady, rizika a jak to chodí (vlastní zkušenost)

Väčšina milovníkov psov sa teší na šteniatko. A na čistý štít, ktorý sa s ním spája. Cítim to rovnako. Ale zároveň som (ako by uviedli moji rodičia) nevlastná sestra psa z útulku a musím povedať, že v prípade našej Vendulky je vynechané obdobie úplne vynahradené. Adopcia útulkového psa so sebou prináša veľa pozitív, ale aj otáznikov. Aké sú? A ako taká adopcia vlastne prebieha?

Osnova článku:


Prečo sa pes z útulku vôbec adoptuje?

Krátka odpoveď v dnešnej dobe je jediná - pes nie je čipovaný alebo jeho čip nie je registrovaný. V Českej republike už zákon stanovuje, že pes musí byť začipovaný, ale už nestanovuje, že čip musí byť zapísaný v registri.

Majitelia často ani nevedia, že sa tak nestane automaticky s čipovaním (hoci by to malo zmysel). Ak sa im teda pes nedajbože stratí, budú musieť hľadať cestu - prehľadávať okolie (ale mali by zostať na mieste niekoľko hodín pre prípad, že sa pes vráti), obvolávať okolité útulky, hľadať na internete...


Ako funguje adopcia psa z útulku

Každý útulok funguje trochu inak. Každý útulok je však zvyčajne preplnený. Niektoré sa preto snažia odovzdať psa za každú cenu. Väčšinou sú však prevádzkovatelia útulkov ľudia, ktorí sa o opustené psy starajú na úkor vlastného života. Nebudú psa nikomu dávať. Aj keď chcú, aby pes našiel domov, chcú, aby našiel milujúci domov, ktorý dá psovi to, čo potrebuje.

Pokúsim sa zhruba opísať, ako prebieha cesta psa od jeho "ubytovania" útulkom až po nájdenie nového majiteľa:


Inzerát pre záujemcov

Po príchode psa do útulku útulok informuje majiteľa, že pes bol nájdený. Väčšinou prostredníctvom sociálnych sietí alebo aj portálov, kde sú zverejnené stratené zvieratá (+ informácie o nich a o tom, ako ich nájsť).


Zákonná lehota na držanie zvieraťa v útulku

Keď je pes v útulku, začína plynúť 4 mesačná lehota, po ktorej útulok (zo zákona) nemôže psa odovzdať novému majiteľovi. Počas tohto obdobia je možné kontaktovať pôvodného majiteľa.

Predsa len nejaký čas trvá, kým sa k človeku dostane informácia, že jeho pes je napríklad o niekoľko miest a útulkov ďalej. V blízkosti straty/sídla sa totiž nemusia nachádzať iné útulky alebo môžu byť plné.

Výnimkou by bolo, ak napríklad majiteľ psa zomrie, ale rodina sa o zviera nemôže postarať (napr. malý byt, dlhé pracovné dni atď.). Jeden z členov rodiny vtedy odovzdá psa útulku (podľa dohody) a podpíše nejaký papier, ktorým sa hneď vzdá vlastníctva psa.


Nový žiadateľ a požiadavky na neho

Či už sa človek o psovi v útulku dozvie z internetu, z ústneho podania, alebo preto, že tam chodí venčiť či inak pomáhať, musí sa so psom najprv stretnúť (aspoň niekoľkokrát).

Jedna vec je chcieť psa. Iná vec je mať ho rád. Ale ďalšia, veľmi dôležitá, sú vlastnosti a potreby psa, ktoré ja ako majiteľ musím splniť. Niektoré plemená napríklad potrebujú veľa pohybu (aj niekoľko kilometrov denne). Alebo ak mám doma malé deti (ktoré ešte nevedia, ako sa správne správať k zvieratám) a chcem si zaobstarať psa, ktorý sa bojí alebo je agresívnejší, mal by som sa poobzerať po inom psovi.

V útulku od vás zvyčajne budú vyžadovať, aby ste psa (ktorého vám zveria samotného) zobrali na prechádzku. Pri bojazlivejšom/agresívnejšom psovi budete musieť prísť na dlhšiu návštevu a nájsť si k nemu cestu - nemôžu vám zveriť psa, ktorý vám utečie alebo vás uhryzne.

Každý pes má iné požiadavky. Ale samozrejme je dobré ho najprv spoznať a potom ho vziať aspoň na dve prechádzky. Ale čím viac s ním budete chodiť/hrať sa, tým viac budete vedieť, či je to pes, ktorého zvládnete a ktorého naozaj chcete. Navyše si budete môcť vybudovať silnejšie puto (a autoritu), než si ho vezmete domov.

Často (ak vám a psovi dôverujú) útulok poskytne skúšobného psa, ktorého si môžete vziať domov. Môže to byť napríklad na jedno popoludnie, celý deň alebo víkend.

V prípade našej Vendulky sme ju najprv venčili niečo vyše mesiaca. Po prejavenom záujme prišla majiteľka útulku k nám domov najprv sama (aby si overila "skákavosť" plota a interiéru), potom spolu so psom a až potom nám ju zverila na celý deň. Do našej starostlivosti ju však zverila až po dvoch týždňoch veľkých úprav v záhrade. Úprimne povedané, nemyslím si však, že takýto dôkladný prístup je v iných útulkoch štandardný.


Ako pripraviť domov pre psa z útulku

Musíte byť pripravení na to, že váš nový psík bude chcieť všetko očuchávať a skúmať. Niektoré psy to robia pokojne a iné na svoje nové okolie kričia. Väčšinou si však beriete psa, od ktorého už očakávate, že sa bude správať určitým spôsobom. V závislosti od toho vyčistíte priestor od prekážok, do ktorých by mohol napríklad v rýchlosti naraziť.

Dôležité je poskytnúť psovi priestor, v ktorom môže byť s vami, ale stále má súkromie. To znamená, že mu napríklad umiestnite posteľ do rohu miestnosti alebo prípadne druhú posteľ v inej miestnosti, kam môže ísť za pokojom.


Prvé dni so psom z útulku

Nový prírastok do domácnosti nie je jednoduchá záležitosť. Musíte mu venovať veľa času a pozornosti. Pes je v cudzom prostredí s cudzími ľuďmi, ktorí ho nútia do rôznych návykov. Môže toho na neho byť veľa a potrebuje niekoho, kto ho tým všetkým prevedie.

Mnohým psom chýbajú ich kamaráti z útulku. Je teda možné, že budú "plakať". Niektoré psy sú nadmieru šťastné. Iné sa zľaknú a zaliezajú pod stoličky alebo stoly. Emócie každého psa sú naozaj iné. Ale ako som povedal, beriete si domov psa, ktorého už trochu poznáte, a môžete približne očakávať, ako sa bude správať.

Naša Wendy (nadšená čudáčka) bola najdivokejší pes, akého som kedy na prechádzkach stretla. Ale keď prišla k nám domov, bola pokojnejšia a opatrnejšia. Takže zdanie môže klamať - dúfam, že väčšinou v dobrom slova zmysle.

Zvyčajne je najlepšie spať so psom aspoň prvý týždeň. Ak má posteľ v obývačke, usteľte jej na gauči. Koniec koncov, bude spať na novom mieste.

Ak pes užíva lieky, v útulku vám to oznámia a zvyčajne vám dajú lieky (zvyčajne len na niekoľko dní). Rovnako to môže byť aj s jedlom - útulok vám často dá niekoľko dávok krmiva, ktorým psa kŕmili. Po konzultácii s útulkom sa na to všetko môžete včas pripraviť.

Riziká adopcie psa z útulku

 • Nepoznáme psa a jeho správanie (preto je ideálne navštíviť útulok na určitý čas)
 • Pes môže mať traumy (spôsobené zlými predchádzajúcimi majiteľmi)
  • To môže spôsobiť bázlivosť (zo všetkého okolo) aj separačnú úzkosť (keď je pes sám, môže napríklad cupovať nábytok - ale to robia "len" rozmaznaní psi)
 • Staré zranenia (o ktorých sme pred adopciou nevedeli)
  • Naša Vendulka mala zle zrastenú stehennú kosť, ktorú sme museli znovu operovať. (Treba však poznamenať, že naša predchádzajúca fenka musela podstúpiť operáciu, pretože skákala nesprávnym smerom. Preto sa drahá operácia môže stať každému psovi, nielen útulkovému).
 • Možné rozmazľovanie
  • Ak bol pes u milujúceho starého človeka, je možné, že je rozmaznaný. To často znamená, že kňučí, keď nedostane, čo chce, nie je zvyknutý byť sám a je zvyknutý na veľa pochúťok.
  • Prevýchova si potom vyžaduje trpezlivosť


Výhody adopcie dospelého psa (pre vás aj pre neho)

 • Pomoc psovi v núdzi
  • O šteniatka bude vždy záujem. Nie je však toľko ľudí, ktorí poskytnú domov dospelému psovi, takže psy trávia svoj život v koterci v útulku, kde nemajú toľko pohybu (a možno ani stravy), koľko potrebujú.
  • V prípade starších psov ide o to, aby sme im spestrili posledné roky života a poskytli im miesto, kde môžu šťastne dožiť.
 • Vďačnosť psa
  • Váš nový domáci miláčik vám nikdy neprestane prejavovať vďačnosť a lásku. Videl som to zblízka pri dvoch psoch a je to pocit na nezaplatenie.
 • Miesto v útulku
  • Keď sa jeden zo psov adoptuje, uvoľní sa miesto pre ďalšieho psa, ktorý sa niekde našiel a nemá kam ísť.
 • Ušetríte peniaze za nákup
  • Obstaranie šteniatka nie je lacná záležitosť. Závisí to od plemena, ale cena sa zvyčajne pohybuje okolo 10 000 eur. Za niektoré plemená môžete zaplatiť 5 tisíc a za iné 30 tisíc.
  • Za adaptáciu psa z útulku zaplatíte od 500 do 1500 Kč.
 • Vynechanie náročnej fázy šteniatka (alebo dokonca puberty)
  • Kvôli šteniatku si musí nový majiteľ dať niekoľko týždňov pauzu, utierať čúračky a iné, spať s ním, vstávať k nemu niekoľkokrát za noc, aby sa vymočil, dávať mu jedlo 3-krát denne a neustále ho sledovať, aby nezjedol, čo nemá, alebo doma niečo nerozhryzol.
  • Nie je to ľahké ani s dospelým psom, ktorý nie je naučený na domácnosť, ale má vytvorené základné návyky.
 • Už je to dobre vychovaný pes
  • Väčšinou dostanete z útulku psa, ktorý pozná aspoň základné povely. Ušetríte si veľa nervov, ak nebudete musieť psa učiť základné zručnosti.
 • Menej rokov starostlivosti
  • Takto napísané to znie hrozne, ale ak sa nechcete zaviazať k 12+ rokom starostlivosti o psa, ale k menšiemu počtu, starší pes je dobrou voľbou.

Ponúka útulok aj šteniatka?

Každú chvíľu útulok získa šteniatko. Zvyčajne preto, že nový majiteľ podcenil náročnosť (najčastejšie časovú a finančnú) starostlivosti o šteniatko a hanbil sa ho vrátiť do útulku (ale v prípade anonymného "nálezcu" človek psa blokuje celé 4 mesiace, namiesto toho, aby sa priznal a rovno zrušil vlastníctvo). Alebo v horšom prípade ho nechal niekde na ulici (to bol prípad našej Vendulky).

O šteniatka je však vždy veľký záujem. Len čo útulok zverejní príspevok o šteniatku, zvyčajne je v priebehu niekoľkých hodín rezervované. Takže šanca niekedy je, ale skôr mizivá.

Čím je pes mladší (a priateľskejší), tým je oň väčší záujem. Tým viac času s ním môžeme stráviť. Okrem toho, ako každá bytosť, čím je mladší, tým je tvárnejší - viac sa dá vycvičiť.


Cena psa z útulku

Obstarávacia cena psa z útulku sa pohybuje v rozmedzí 500 - 1500 Kč. Väčšinou je to čisto na pokrytie nákladov na očkovanie alebo čipovanie psa. V prípade potreby aj jeho kastráciu.

Najväčším strašiakom útulkových psov je nepredvídateľnosť. Tá je však väčšia u šteniat. Tam nemôžete dopredu vedieť, aký bude pes z hľadiska temperamentu a náročnosti. U dospelého psa sú osobnosť a vlastnosti už vytvorené a dajú sa rozoznať na základe času stráveného so psom.

Pokiaľ ide o to, že ste prišli o fázu roztomilého šteniatka... Priznávam, že je to sklamanie. Ale väčšinou vám to títo útulkoví psi vynahradia svojou vernosťou a láskou počas celého života.

Podcast na túto tému si môžete vypočuť v aplikácii podbeam alebo na tomto odkaze. Hosťom je obetavý prevádzkovateľ útulku Dobris.

Na našej stránke na Facebooku často zdieľame nájdené psy alebo psy z útulku, ktoré hľadajú domov.

Veronika Andrejsková | 21. apríla 2023