Na čo nezabudnúť pri cestovaní so psom alebo mačkou

Bezedná miska
Na čo nezabudnúť pri cestovaní so psom alebo mačkou

Tešíte sa na zaslúženú dovolenku? A beriete so sebou štvornohého člena rodiny? Inšpirujte sa tipmi, ako zabezpečiť bezpečnosť a pohodlie vašich domácich miláčikov počas cestovania, aby ste si mohli dovolenku užiť naplno.
Cestovný box alebo prepravka pre psa alebo mačku je dôležitá

Cestovný box. Klietka. Stále ide o to isté, o miesto, kde je váš pes alebo mačka v bezpečí na cestách. A možno už tušíte, že pes voľne usadený na sedadle s hlavou von oknom alebo mačka na kolenách nespĺňajú požiadavky na bezpečnú prepravu a v prípade nehody by ste mohli veľmi ľutovať - a ohroziť nielen svojho domáceho miláčika, ale aj seba.

Veľkosť prepravky pre psa alebo mačku by mala byť dostatočná na to, aby si zviera mohlo ľahnúť, postaviť sa a otočiť sa. Skrátka tak akurát - ak si vyberiete príliš veľkú prepravku, pes alebo mačka by sa mohli pri nehode prevrátiť.

TIP: Možnosťou sú aj cestovné postroje, ktoré sa pripájajú na zadné bezpečnostné pásy, najmä pre psov.

Cestovná miska šetrí miesto a je ideálna aj na cesty

Cestovné misky si zamilujete. Sú ľahké a môžete ich zložiť. Často majú aj popruh, takže ich môžete pripevniť k batohu a vziať si ich na cesty.

Najmä v lete by pes aj mačka mali mať neustále prístup k čerstvej vode, takže ak nemôžete nechať misku plnú (napríklad preto, že sa pri cestovaní vyleje), ponúknite svojmu miláčikovi vodu približne každú hodinu.

Necestujte bez lekárničky (pre psy, mačky a ľudí)

Tí, ktorí sú pripravení, nie sú prekvapení. Vybavte sa preto lekárničkou pre svojho domáceho miláčika.Co by v lékárničce nemělo chybět?

 • obinadla (adhezivní) a obvazy
 • nožnice s okrúhlou špičkou, pinzeta (na kliešte, bodliaky, bodliaky)dezinfekce
 • pre psov (+ 3% peroxid vodíka, ak pes potrebuje zvracať)
 • fyziologický roztok (na výplach rán, očí)
 • fenistil kvapky (alergická reakcia na štipku)
 • injekčná striekačka
 • enterozoogel (detoxikácia tráviaceho traktu)
 • smecta alebo čierne uhlie (pozor, uhlie farbí stolicu)
 • topánočka pre psa
 • kontaktné údaje najbližšej veterinárnej pohotovosti
 • všetky pravidelne užívané lieky

Rovnako nezabudnite myslieť aj na seba a vybavte sa ľudskou lekárničkou.

Zvláštne požiadavky pri cestovaní so psom do Chorvátska

Ak sa chystáte cestovať so psom do Chorvátska, je dôležité splniť niekoľko základných požiadaviek:

 1. Pes musí byť očipovaný.
 2. Vyžaduje sa Medzinárodný očkovací preukaz alebo pas spoločenských zvierat.
 3. Bez dokladu o odčervení sa nezaobídete aspoň 48 hodín pred vstupom do krajiny.
 4. Očkovanie proti besnote nesmie byť staršie ako 1 rok. Upozorňujeme, že očkovanie musí byť vykonané až po očipování, inak nebude uznané.

TIP: Skontrolujte tiež, či antiparazitiká, ktoré svojmu psovi podávate, sú pre danú oblasť dostatočné. Často je potrebné chrániť zviera napríklad proti srdcovým červom, ktoré sa vyskytujú v teplejších lokalitách.

Čo si ešte zbaliť?

Nemali by ste zabudnúť na jedlo, na ktoré je váš pes zvyknutý, na miesto na spanie a na jeho obľúbené hračky. Pre vodné radovánky váš chlpatý priateľ ocení aj plávajúcu vestu. Na cesty so psom by ste mali pribaliť aj košík, náhradné vodítka, postroj, pláštenku, pamlsky, vrecká na hovienka... A bonusovým tipom na záver je plachta do auta proti slnku, vďaka ktorej môžete svojho chlpatého kamaráta nechať odpočívať v aute (s otvoreným kufrom) a vy budete mať pokoj napríklad na sprchovanie v kempe.